شما به عنوان والدین یک دختر نوجوان، وظیفه دارید که او را برای بلوغ و اولین پریودش آماده کنید. معمولا مادران خیلی راحت‌تر می‌توانند با دختر خود در این باره صحبت کنند ولی پدران هم نقش مهمی در این راه ایفا می‌کنند. پدران نیز با دختر خود می‌توانند درباره ورود به بزرگسالی او صحبت کنند. او باید به مرور زمان، با تغییرات رخ داده در بدنش آشنا شود و شما در این مسیر، می‌توانید به او کمک کنید.

آشنایی با اولین پریود دخترتان

اغلب دختران در سن ۱۲ سالگی یا کمی زودتر یا دیرتر، اولین پریود خود را تجربه می‌کنند. سن اولین پریود دخترتان، به آمادگی بدنی و جسمی او بستگی دارد. بعضی از دختران، زودتر یا دیرتر به این آمادگی می‌رسند. قبل از شروع اولین پریود، یعنی سنین ۹ تا ۱۱ سالگی، علائمی مانند رشد سینه‌ها و… در دختران نمایان می‌شود. معمولا رشد سینه‌ها ۲ سال قبل از اولین پریود و رشد موهای زائد زیربغل و ناحیه تناسلی، ۶ ماه قبل از اولین پریود دیده می‌شود.

طبق گفته‌های پزشک روانشناسی به نام دکتر Karen Zager از نیویورک، اولین دوره پریود، دوره بسیار مهمی است. شما به عنوان والدین یک دختر نوجوان، باید با او صحبت کنید و رابطه صمیمی‌تری با او بسازید. پس از شکل‌گیری این رابطه، دخترتان خیلی بیشتر از گذشته درباره تغییرات جسمی و روحی خودش با شما صحبت می‌کند. پدران نیز می‌توانند با دختران خود درباره این موضوع صحبت کنند ولی اگر خودتان یا دخترتان احساس راحتی با این موضوع ندارید، بهتر است که از خواهر بزرگ یا اطرافیان کمک بگیرید. در ادامه به راهکارهایی برای برقراری ارتباط و صحبت با دختران نوجوان می‌پردازیم.

اصول پایه پریود

حالا که قصد صحبت درباره اولین پریود دخترتان را دارید و می‌خواهید که آمادگی‌های لازم را به او بدهید، باید از اصول پایه پریود آغاز کنید. احتمالا، پریود در ذهن دخترتان یک موضوع گنگ و خیلی نگران کننده است. با شروع کردن از اصول پایه، می‌توانید این نگرانی و پیچیدگی را از بین ببرید. توضیحات خود را طبق ادامه مطلب، شروع کنید.

معمولا اولین دوره‌های پریود، سبک هستند و خونریزی زیاده صورت نمی‌گیرد. همچنین، زمان‌بندی قاعدگی در سال‌های اولیه، اصلا منظم نیست و تقریبا ۲ سال طول می‌کشد تا پریودها منظم شوند. خونریزی دوران قاعدگی، رنگ قرمز، قهوه‌ای یا حتی مایل به سیاه دارد. نوار بهداشتی استفاده شده در هنگام خونریزی، حتما باید ۴ الی ۸ ساعت یک‌بار عوض شوند.

آمادگی برای اولین پریود دخترتان

دخترتان در این دوران، نگرانی‌های زیادی دارد که یکی از آنها، مربوط به اولین پریود در مدرسه یا جایی خارج از خانه می‌شود. بهتر است که برای او، یک کیف پریود آماده سازی کنید. در این کیف زیپ‌دار کوچک، یک جفت نوار بهداشتی، دو لباس زیر اضافی و یک مسکن سبک قرار دهید. این کیف را در لوازم دخترتان بزارید و به بگویید که آن را همیشه در کیف خودش داشته باشد. این لوازم، به او در زمینه ترشحات این دوران نیز کمک می‌کند. اگر دختران از بابت کثیف شدن لباس زیرش توسط ترشحات نگران است، به او بگویید که می‌تواند لباس زیرش را دور بیندازد و از یک لباس زیر تمیز استفاده کند. باید قبل از دور انداختن لباس زیر، آن را در داخل یک دستمال بپیچد.

علائم و دردهای طبیعی پریود

احتمالا دخترتان حرف‌های زیادی درباره درد پریود شنیده است و حالا ترس و نگرانی زیادی از بابت آن دارد. شما باید بخشی از صحبت‌های خود درباره اولین پریود دخترتان را به دردهای پریود اختصاص دهید. پریود، مشکلات زیادی دارد ولی شما نباید بیش از حد روی این مشکلات تمرکز کنید تا ترس دختر شما بیشتر شود. دخترتان با فکر کردن درباره خونریزی به مدت ۱ هفته در هر ماه، ترس زیادی دارد و شما نباید این میزان از ترس را بیشتر کنید. بهتر است که اطلاعات زیر را به او بگویید.

معمولا دوره قاعدگی همراه با درد کمی همراه است. البته، میزان درد قاعدگی در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد، به دلیل بیماری‌های زنانه، دردهای سنگین پریود را تحمل می‌کنند. یک هفته قبل از پریود و در هنگام پریود، دردهایی مانند درد شکم، کمر و ران‌ها و همچنین، دردناک شدن سینه‌ها به سراغ شما می‌آید. برای کاهش این دردها، بهتر است که از پدهای گرم کننده یا کیسه آبگرم استفاده شود. قرص‌های مسکن سبک مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، مفنامیک اسید و استامینوفن برای کاهش دردهای پریود مناسب هستند. با دیدن علائم زیر، دختر خود را به دکتر متخصص ببرید.

  • درد شدید هنگام خارج کردن یا وارد کردن تامپون
  • سیکل پریود کمتر ۲۱ روز یا بیش از ۴۵ روز
  • پریودهای سنگین همراه با درد شدید

راهکارهایی برای صحبت درباره اولین پریود دخترتان

۷ راهکار بسیار مهم برای صحبت کردن درباره اولین پریود دختران نوجوان وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا رابطه صمیمی‌تری با او برقرار کنید. معمولا، دختران در این سن و سال، کمی خجالت‌زده هستند و علاقه‌ای به صحبت کردن درباره تغییرات ظاهری و جسمی خود ندارند. این راهکارها به شما کمک می‌کند تا این خجالت را از بین ببرید و با راحتی، با او صحبت کنید.

۱. اقدام زود هنگام

بسیاری از والدین، دقیقا پس از شروع اولین پریود دخترشان، صحبت کردن با او را آغاز می‌کنند. این کاملا اشتباه است. در این شرایط، معمولا او علاقه‌ای به صحبت با شما نشان نمی‌دهد. بهتر است که چند سال قبل از اولین پریود، با او درباره این موضوع صحبت کنید. با صحبت کردن، او را برای این اتفاق آماده کنید و شرایط ایمنی را برای او بسازید.

۲.صحبت درباره جزئیات

شاید زمانی که صحبت کردن درباره پریود را با دخترتان شروع می‌کنید، او سن و سال کمی داشته باشد. به همین دلیل، شما نمی‌توانید بسیاری از جزئیات را برای او در آن سنین بازگو کنید. بهتر است کمی صبر کنید و با بزرگ‌تر شدن دخترتان، خیلی دقیق‌تر وارد جزئیات شوید. درباره دلیل پریود شدن و تغییرات بدن در روزهای پریود صحبت کنید.

۳. پاسخ‌های ساده

معمولا دختران در سنین کم، کنجکاوی زیادی نسبت به پریود نشان می‌دهند. شما باید در این شرایط، با سادگی به او پاسخ دهید و خیلی وارد جزئیات نشوید. به عنوان مثال، اگر دختر ۷ ساله شما درباره نوار بهداشتی از شما می‌پرسد، به او بگویید که هر ماه دچار خونریزی می‌شوید و این وسیله نیاز دارید. نیازی نیست که درباره چرخه قاعدگی، تخمک گذاری و آناتومی بدن زنان به او بگویید. صحبت درباره این موارد، در سنین بالاتر انجام می‌شود.

۴. زمان‌بندی

برای صحبت با دختر نوجوانتان، زمانی مجزا را اختصاص دهید. از او بخواهید تا در این زمان، هر سوالی که درباره پریود، در ذهن او شکل گرفته را بپرسد یا اگر از دوستانش، چیزی درباره پریود شنیده، از شما بپرسد. در این شرایط، شما می‌توانید تمام باورها و گفته‌های اشتباه را برای دختران اصلاح کنید و اطلاعات دقیق‌تری طبق تجربه خودتان به او بگویید.

۵. تجربیات شخصی

حتما برای ایجاد احساس صمیمیت بیشتر، از تجربیات شخصی خودتان، در صحبت‌ها استفاده کنید. خانم Lynda Madaras نویسنده که کتاب‌های زیادی در حوزه سلامت، والدین و مراقبت از کودک نوشته است، می‌گوید: «بهتر است که از فرزند خود بپرسید آیا سوالی درباره پریود دارد؟ بسیاری از دختران، در این شرایط پاسخ منفی می‌دهند ولی اگر پاسخ دختر شما مثبت بود، از او بخواهید تا سوالات را بپرسد. در غیر این صورت، از تجربیات شخصی خود شروع کنید. به او بگویید که وقتی هم سن او بودید، خیلی نسبت به اولین پریود خودتان نگرانی داشتید. بگویید که احساس می‌کردید در این دوره ممکن است آسیب ببینید. آیا تو هم همین فکرها و نگرانی‌ها را درباره اولین پریود خودت داری؟»

۶. اطلاعات اشتباه ندهید!

لازم است بدانید که هیچ دلیلی برای پاسخ به تمام سوالات دختر شما وجود ندارد. اگر پاسخ به سوالی را نمی‌دانید، خیلی راحت به او بگویید که اطلاعاتی درباره آن ندارید و حتما پس از تحقیق درباره آن، به آن سوال پاسخ می‌دهید. گاهی دختران سوالی از شما می‌پرسند که شما در آن زمان آمادگی برای پاسخ دادن به آن را ندارید. پس، نیازی نیست که اطلاعات اشتباهی به او دهید. بهتر است بگویید: سوال بسیار خوبی است ولی من الان پاسخ دقیقی برای آن ندارم. حتما در آینده به این سوال پاسخ می‌دهم.

۷. منابع

هرگز منابعی مانند کتاب و CD را به تنهایی در اختیار دخترتان نگذارید. این منابع، به شما کمک می‌کنند تا اطلاعات دقیق‌تری درباره پاسخ به سوالات دخترتان درباره پریود داشته باشید. این منابع برای دختران نوجوان طراحی نشده‌اند و شما نباید آن را در اختیار دخترتان قرار دهید. منابع را مطالعه کرده و ببینید، در نهایت نتیجه آن را در اختیار دخترتان قرار دهید.

سوالات پرتکرار درباره اولین پریود دخترتان

هر چه یک دختر به سنین بلوغ نزدیک‌تر می‌شود، باید از دوره کودکی گذر کرده و وارد دنیای بزرگسالی شود. در این دوران، هیجان، نگرانی و دلواپسی‌های زیادی به سراغ دختران می‌آید. معمولا آنها برای اولین پریود خود خیلی نگران هستند و سوالات زیادی درباره آن، از شما می‌پرسند. در ادامه، به پرتکرارترین سوالات دختران نوجوان درباره پریود می‌پردازیم تا با پاسخ دقیق آنها آشنا شوید و اطلاعات دقیق‌تری درباره پریود داشته باشید.

آیا من برای اولین بار در مدرسه پریود می‌شوم؟

خانم دکتر Lynda Madaras معتقد است که این موضوع، یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های دختران است. به هر حال، هیچ راهکاری برای جلوگیری از این اتفاق وجود ندارد. شما به عنوان والدین او، وظیفه دارید که راهکارهایی را برای آمادگی بیشتر، در اختیار او قرار دهید. به او بگویید که در این سن و سال، حتما باید لوازم مانند نوار بهداشتی، لباس زیر اضافه و یک قرص مسکن در کیف مدرسه خودش داشته باشد. اگر هم این لوازم همراهت نیست، به اتاق معلم بهداشت مدرسه برو و یک نوار بهداشتی از او بگیر. به او بگویید که معمولا اولین پریود، با خونریزی خیلی شدیدی آغاز نمی‌شود و نباید از بابت آن نگرانی داشته باشد.

دلیل ترشحات سفید رنگ یا شفاف روی لباس زیر من چیست؟

بسیاری از دختران نوجوان، پس از دیدن این ترشحات، احساس می‌کنند که بیمار شده‌اند و نگران می‌شوند. خانم دکتر Madaras می‌گوید: «در این شرایط، باید اطلاعات فیزیولوژیکی را به دخترتان بدهید. بگویید که این ترشحات یا مایع سفید رنگ، ترشحات طبیعی واژن هستند و همه خانم‌ها، آن را به طور طبیعی تجربه می‌کنند.»

چگونه باید از نوار بهداشتی استفاده کنم؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید درباره تفاوت‌ها و ویژگی‌های هر یک از انواع نوار بهداشتی به او بگویید. به عنوان مثال، بگویید که نوار بهداشتی بال‌دار، چه تفاوتی با نوار بهداشتی معمولی دارد. نوار بهداشتی‌های شبانه، طول بیشتر و نوار بهداشتی‌های روزانه، عرض بیشتری دارند. درباره سایزبندی نوار بهداشتی‌ها، اجازه دهید تا دخترتان پس از چند بار استفاده از سایزهای مختلف، تصمیم گیری کند. او باید بداند که نوار بهداشتی‌ها، باید هر ۴ الی ۸ ساعت تعویض شوند.

آیا بدن من سالم و طبیعی است؟

این سوال در ذهن بسیاری از دختران نوجوان وجود دارد. چرا که احتمالا دوستانشان را می‌بینند و زمان پریود آنها را با خودشان مقایسه می‌کنند. اگر دیرتر یا زودتر از دوستانشان، اولین پریود را تجربه کنند، نگران سلامتی بدن خود می‌شوند. به گفته خانم Zager نوسانات احساسی بخشی از دوران نوجوانی هستند و در این دوران، تصور می‌شود که دیگران سالم هستند ولی ما، طبیعی نیستیم.

در این شرایط، باید به دخترتان اطمینان دهید که کاملا سالم است و مشکلی ندارد. باید بگویید که زمان اولین پریود هر دختری، با دیگری فرق دارد و بسته به وضعیت جسمی و آمادگی آنها رخ می‌دهد. به گفته John Steever استادیار دانشکده پزشکی، باید به دخترتان بگویید که ممکن است در سال‌های اولیه پریود، قاعدگی‌های نامنظمی را تجربه کند که کاملا طبیعی است. علائمی مانند گرفتگی عضلات، نوسانات روحی و رفتاری، تغییر وزن یا سردرد در دوران پریود کاملا طبیعی است. بسیاری از خانم‌ها نیز این دردها را در دوران پریود خود تحمل می‌کنند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

سوالات کلیدی درباره پریود

سوالات دیگری درباره پریود وجود دارد که بسیاری از مادران، آنها را می‌پرسند. این سوالات، ممکن است که از سوی دخترتان نیز پرسیده شود که باید به آنها پاسخ دهید. البته، معمولا این سوالات مربوط به اولین پریود دخترتان نمی‌شوند ولی دانستن پاسخ آنها اهمیت بالایی دارد.

اگر دوران قاعدگی منظم نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

اینکه پریود دختران در سنین نوجوانی یا سال‌های اولیه پریود منظم نباشد، کاملا طبیعی است. البته، دلایل دیگر از جمله استرس، ورزش، بیماری، بارداری، کاهش یا افزایش وزن ناگهانی مربوط به پریودهای نامنظم می‌شود. معمولا خانم‌ها، هر ۲۸ الی ۳۵ روز پریود می‌شوند و تنها در صورتی که سیکل پریود کمتر از ۲۱ روز و بیش از ۴۵ روز باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

آیا پریود من خیلی سنگین است؟

این سوال برای بسیاری از دختران، مخصوصا در هنگام اولین پریود دخترتان پیش می‌آید. آنها تصور می‌کنند که خونریزی زیادی دارند. در صورتی که آن‌قدر که به نظر می‌رسد، این خونریزی زیاد نیست. به طور میانگین، خانم‌ها در طول هر پریود، ۵ الی ۱۵ قاشق چای‌خوری خون از دست می‌دهند و این میزان از خونریزی طبیعی است. اگر خونریزی شما کمتر یا بیشتر از این مقدار است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

پریود من باید چقدر طول بکشد؟

اولین پریود دخترتان ممکن است کمی متفاوت باشد ولی به طور میانگین، هر پریود ۲ تا ۷ روز طول می‌کشد. البته، بسیاری از خانم‌ها، بین ۳ الی ۵ روز خونریزی دارند. اگر خونریزی بیش از ۷ روز پیاپی باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

چطور می‌توان دردهای پریود را کاهش داد؟

برای کاهش دردهای پریود، می‌توان از قرص‌های مسکن مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کرد. روش‌های دیگری مانند استفاده از کیسه آب‌گرم، نوشیدن دمنوش و چای گرم، دوش آب گرم به کاهش دردهای پریود نیز کمک می‌کند.

دلیل احساس سنگینی در هنگام پریود چیست؟

بهتر است پاسخ به این سوال را در صحبت درباره اولین پریود دخترتان به او بگویید تا آشنایی بیشتری با بدن خودش داشته باشد. در دوران پریود یا نزدیک شدن به این دوره، بدن آب را در خود نگه می‌دارد و احساس نفخ در شکم ایجاد می‌شود. برای کاهش نفخ شکم در این روزها، مصرف نمک و کافئین را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. همچنین، ورزش‌های سبک و مناسب برای دوران پریود را هم فراموش نکنید.

چرا در دوران پریود میل شدید به خوردن تنقلات ناسالم در بدن ایجاد می‌شود؟

به طور دقیق، هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای این امیال در دوران پریود یا PMS وجود ندارد ولی به نظر می‌رسد که مربوط به هورمون‌ها می‌شود. بسیاری از خانم‌ها، میل شدید به خوردن چیپس، بستنی و سیب زمینی پیدا می‌کنند. اگر میل شدید به شیرینی‌جات دارید، در طول روز، وعده‌های کوچکی از غذا بخورید. اگر میل شدید به چیپس و غذاهای سرخ کردنی دارید، غذاهای چرب سالم مانند سالمون، آووکادو و مغزیجات مصرف کنید. با مصرف این مواد غذایی، میل شدید به خوردن تنقلات در شما از بین می‌رود.

چگونه باید علائم PMS را کنترل کرده یا کاهش دهیم؟

اگر PMS شدیدی دارید، بهتر است که به طور دائم ورزش کنید یا از هفته قبل پریود، ورزش‌های سبک انجام دهید. غذاهای حاوی نمک زیاد و کافئین را حذف کنید. اگر با تغییر رژیم غذایی و انجام ورزش، باز هم علائم خلقی بد دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. مصرف دارو یا مکمل‌هایی مانند ویتامین A، کلسیم و منیزیم زیر نظر پزشک به کاهش این علائم کمک می‌کند.

نکات مهم درباره پریود

برای انتقال اطلاعات درست به دخترتان، خودتان نیز باشد اطلاعات دقیق و درستی داشته باشید. ما در ادامه، به برخی از نکات مهم درباره پریود می‌پردازیم که ممکن است کمی با آنها آشنایی نداشته باشید. حتی شاید، دختر شما اطلاعات درستی در این باره نداشته باشد.

اگر با مصرف قرص پریود می‌شوید، آن پریود واقعی نیست.

زمانی که شما قرص‌های کنترل بارداری مصرف می‌کنید، دچار خونریزی واژنی می‌شوید که متفاوت با پریود منظم زنانه است. این خونریزی، خونریزی پَسروی ماهانه است. به طور طبیعی، تخمک گذاری در اواسط سیکل پریود صورت می‌گیرد. اگر در این مدت زمان، تخمک بارور نشود، هورمون‌ها کاهش می‌یابد و لایه داخلی رحم به صورت خون یا مایع قاعدگی از واژن دفع می‌شود.

قرص‌های کنترل بارداری از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند. به طور معمول، این قرص‌ها به مدت سه هفته مصرف شده و ۷ روز، مصرف نمی‌شوند. این قرص، در سه هفته‌ای که مصرف می‌شوند، از تخمک گذاری جلوگیری می‌کنند ولی مانع از ایجاد لایه داخلی رحم نمی‌شود. در نهایت، یک خونریزی مشابه با پریود در هفته چهارم رخ می‌دهد که ناشی از کمبود هورمون است.

پریود در طول زندگی تغییر پیدا می‌کند.

درست زمانی که شما پریود منظم و به موقعی را تجربه می‌کنید و می‌توانید آن را خیلی دقیق پیش‌بینی کنید، همه چیز عوض می‌شود. در طول زندگی، تغییرات هورمونی زیادی در بدن رخ می‌دهد که باعث تغییرات در پریود می‌شود. معمولا اولین پریودها کمی متفاوت است. سیکل پریود در دوران نوجوانی طولانی‌تر است. یعنی فاصله هر پریود با پریود بعدی، کمی طولانی است. سیکل پریود در دختران نوجوان، بین ۲۱ تا ۴۵ روز و به مرور زمان، این سیکل کوتاه‌تر شده و به ۲۱ تا ۳۵ روز می‌رسد.

تغییرات هورمونی در پیش از یائسگی نیز رخ می‌دهد. سال‌های قبل از یائسگی، بدن شما استروژن ترشح می‌کند و تغییراتی در آن رخ می‌دهد. سیکل‌های پریود، کوتاه‌تر یا طولانی‌تر می‌شود. همچنین، تغییر در میزان خونریزی هم طبیعی است. تغییرات هورمونی پیش از یائسگی، معمولا ۱۰ سال طول می‌کشد و پس از آن، قاعدگی متوقف می‌شود. به طور کلی، این تغییرات تدریجی کاملا طبیعی هستند ولی تغییرات ناگهانی، نیاز به مراجعه به پزشک دارند.

PMS هنوز یک راز است.

سندرم پیش از قاعدگی با رخوت، میل شدید به خوردن، نفخ و تغییر خلق و خو از یک الی دو هفته قبل از پریود آغاز می‌شود. هیچ دلیل علمی برای این اتفاق وجود ندارد ولی به نام سندرم پیش قاعدگی شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد که PMS مجموعه‌ای از تغییرات هورمونی در سیکل ماهانه و تغییرات شیمیایی در مغز است. البته، شرایطی دیگر مانند افسردگی نیز می‌تواند PMS را شدیدتر کند.

در بسیاری از موارد، دیده شده که PMS حتی در طول پریود نیز ادامه پیدا می‌کند و با دردهایی مانند دل درد، کمر درد و سردرد همراه است. معمولا کاهش علائم PMS، تغییر در سبک زندگی پیشنهاد می‌شود. روزانه ۳۰ دقیقه ورزش، ۸ ساعت خواب شب، سیگار نکشیدن و تغییر در رژیم غذایی به شما در این راه کمک می‌کند. میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی خود قرار دهید. نمک، شکر، الکل و کافئین را در این دوران محدود کنید. اگر با انجام این کارها، موفق به کاهش علائم PMS نشدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. چرا که احتمال وضعیت وخیم‌تری به نام اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) وجود دارد.

مهم‌ترین دوره: اولین پریود دخترتان

همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم، اولین پریود دخترتان اهمیت بالایی در روحیات و آینده او دارد. قطعا شما نمی‌توانید در یک‌بار صحبت کردن با او، تمام این اطلاعات را به او بگویید. در واقع، گفتن همه این اطلاعات به صورت یک‌جا، کاملا اشتباه است. شما باید تقریبا یک الی دو سال قبل از اولین پریود، یک آمادگی و آگاهی کلی به او دهید و با مرور زمان و افزایش سن، اطلاعات بیشتری به آن اضافه کنید. به عنوان مثال، نیازی به آشنایی با تامپون در سن ۸ سالگی نیست و بهتر است که دخترتان در سنین بالاتر با آن آشنا شوید.