کاپ قاعدگی یک فنجان سیلیکونی نرم است که برای جلوگیری از نشتی خونریزی در زمان پریود استفاده می‌شود. این محصول برای افرادی که به هر دلیلی دچار خونریزی شدید هستند، مناسب است. کاپ قاعدگی، ظرفیت بالایی برای جذب نشتی دارد. در ادامه این مطلب از تافته بیشتر با کاپ قاعدگی و عوارض آن آشنا می‌شویم، با ما همراه باشید.

کاپ قاعدگی چطور عمل می‌کند؟

کاپ قاعدگی دقیقا برعکس تامپون و نوار بهداشتی عمل می‌کند. در واقع، این محصول، به جای جذب ترشحات قاعدگی، آن را جمع آوری می‌کند. استفاده صحیح از کاپ قاعدگی، مربوط به قبل از آغاز خونریزی می‌شود. شما باید فنجان قاعدگی را به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید. حالا، آن را محکم تا کرده و مانند تامپون بدون اپلیکاتور، آن را وارد واژن کنید.

اگر این مراحل را به طور صحیح انجام دهید، وجود کاپ قاعدگی را احساس نمی‌کنید و هیچ احساس دردی به شما نمی‌دهد. دقیقا مانند گذاشتن رینگ ضدبارداری یا دیاگرام است. کاپ در واژن باز می‌شود و به دیواره‌ها تکیه می‌دهد. با این کار، یک سد برای جلوگیری از نشت ترشحات پریود، شکل می‌گیرد. حالا، با شروع خونریزی، خون به داخل فنجان چکیده و در آنجا جمع آوری می‌شود.

برخی از کاپ‌های قاعدگی یک‌بار مصرف هستند و شما پس از هر بار استفاده، باید آن را دور بیندازید. اما بسیاری دیگر از کاپ‌ها، قابل استفاده برای مدت‌های طولانی‌تری هستند. برای استفاده از این کاپ‌ها، باید پس از هر بار تخلیه خون، آن را با آب و صابون بشویید. همچنین، پس از پایان هر پریود، آن را به کمک آب جوش استریل کرده و برای پریود بعدی آماده بگذارید. برای خارج کردن کاپ، تنها کافی است که پایه ان را به سمت پایین کشیده و سپس، بدنه کاپ را کمی فشار دهید.

معایب کاپ قاعدگی (فنجان قاعدگی)

این محصول برخی از ریسک‌ها را به وجود می‌آورد که شامل معایب آن می‌شوند.

تحریک واژن

نتیجه یک تحقیق در سال ۲۰۱۱، نشان داد که مصرف کنندگان کاپ قاعدگی در مقایسه با مصرف کنندگان تامپون، بیشتر دچار تحریک واژن می‌شوند. شاید در بارهای اول استفاده از این محصول، بروز تحریک واژن کاملا طبیعی باشد و به مرور زمان، رفع شود ولی برای جلوگیری از این اتفاق، باید نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید. قبل از استفاده از کاپ، حتما دست‌های خود را به خوبی بشوید و کاپ را بعد از هر بار تخلیه، به خوبی تمیز کنید.

دشواری در یافتن سایز مناسب کاپ

کاپ‌های قاعدگی دارای سایز مختلفی هستند که بر اساس سن، میزان خونریزی و زایمان طبقه بندی شده‌اند. شما برای یافتن سایز مناسب خود، باید تمام این موارد را در نظر بگیرید. شاید پیدا کردن سایز مناسب برای خانم‌هایی که دچار افتادگی رحم هستند یا رحم آنها کج یا دهانه آن پایین است، سخت باشد. با آزمون و خطا می‌توانید سایز مناسب خود را پیدا کنید.

سخت بودن خروج کاپ از واژن

شاید وارد کردن کاپ برای شما راحت باشد؛ ولی با خارج کردن آن مشکل داشته باشید. برای این‌کار، باید در حالت نشسته یا خمیده، از عضلات کف لگن خود برای بیرون آوردن کاپ استفاده کنید. پایه کاپ را پیدا کرده و آن را بگیرید. حالا، بدنه را فشار دهید و آن را به آرامی خارج کنید. این کار را به طور انجام دهید که خون داخل کاپ، بیرون نریزد.

حتما کاپ را پس از خارج کردن، در سینک دستشویی بشوید و خشک کنید. حالا می‌توانید آن را مجددا در واژن قرار دهید و از آن استفاده کنید.

تداخل کاپ قاعدگی با IUD

برخی از متخصصان، استفاده همزمان از کاپ قاعدگی و IUD (دستگاه داخل رحمی) را توصیه نمی‌کنند. چرا که ممکن است، کاپ قاعدگی، نخ IUD را حرکت داده و آن را خارج کند. البته، طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲، هیچ شاهدی برای این اتفاق موجود نیست و تنها یک حدس و گمان است. در کل، بهتر است که قبل از استفاده، با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای انتخاب نوار بهداشتی مناسب + معرفی بهترین پد پریود

عوارض کاپ قاعدگی

همانطور که می‌دانید کاپ‌های قاعدگی جایگزین محبوب و پرطرفداری برای نوار بهداشتی و تامپون هستند که مزیت‌هایی ازجمله: هزینه مقرون به صرفه، سازگاری با محیط زیست، راحتی و ظرافت بیشتر و… دارا است. اما با این حال همانند سایر محصولات معایبی نیز دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

 • از آنجایی که کاپ‌های پریودی در سایز‌های مختلف وجود دارد و در مرحله اول افراد با انتخاب سایز مناسب دچار چالش می‌شوند.
 • اوایل استفاده از کاپ ممکن است قراردادن و خارج‌کردن آن برای افراد دشوار باشد و تا زمانی‌که به آن عادت کنند احساس ناراحتی کنند و اذیت شوند.
 • کاپ‌های قاعدگی اگر به‌درستی در جای خود قرار نگیرند، درطول روز ممکن است جابجا شود و این جابجایی باعث نشت خون و ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.
 • شست‌وشوی کاپ‌های پریودی بعد از هربار استفاده الخصوص در مکان‌های عمومی کاملا چالش برانگیز است زیرا اگر به درستی تمیز و ضدعفونی نشود، ممکن است باعث بروز مشکلات جدی و عفونت افراد شود.
 • برای افرادی که از وسایل داخل رحمی مانند IUD برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند، استفاده از کاپ‌های قاعدگی ممکن است باعث ایجاد تداخل شود.
 • تعدادی از خانوم‌ها ابتدای استفاده از کاپ‌های قاعدگی احساس ناراحتی، زخم، خشکی یا احساس درد در ناحیه واژن دارند.
 • در اغلب موارد برخی از زنان ممکن است به سیلیکون یا لاتکس‌های موجود در کاپ‌های پریودی واکنش آلرژیک نشان دهند.
 • همانطور که می‌دانید احتمال ابتلا به عفونت‌های قارچی در دوران پریودی شایع‌تر هستند و استفاده از کاپ‌های قاعدگی می‌توانند باعث افزایش این خطر شوند. لازم به ذکر است که بدانید سندروم شوک توکسیک (Tss) هرچند که یک عارضه نادر و کمیاب اما بسیار جدی است که می‌تواند در اثر استفاده از کاپ‌های پریودی آلوده به وجود بیاید.

موارد منع استفاده از کاپ های پریودی

علاوه‌بر عوارض کاپ‌های قاعدگی که در بالا ذکر کردیم، استفاده از آن برای برخی از افراد کاملا ممنوع است. اگر جزء افرادی هستید که جویای حقیقت هستید و اطلاعات کافی در این زمینه ندارید و احتمال دارد که به مشکلات زیر مبتلا باشید، بهتر است قبل از خرید این محصول با تمام نکات لازم آن آشنا شوید تا با دقت بیشتری و مشورت با پزشک تصمیم بگیرید و برای خرید اقدام کنید.

 1. اگر عفونت لگن یا واژن دارید، تا زمانی‌که این مشکل برطرف نشود استفاده از کاپ‌های قاعدگی توصیه نمی‌شود.
 2. اگر بیماری التهاب لگن (PID) دارید، امکان استفاده از کاپ‌های پریودی را ندارید.
 3. افراد در صورت ابتلا به واژینیسموس، هنگام وارد و خارج‌کردن کاپ به واژن ممکن است دچار درد شوند.
 4. اگر با مشکل آندومتریوز دسته و پنجه نرم می‌کنید، به هیچ عنوان از این فنجان‌ها استفاده نکنید، زیرا نه تنها هنگام ورود به واژن بلکه درطول دوران قاعدگی موجب افزایش درد شما می‌شود.
 5. افرادی که زخم‌هایی در واژن یا دهانه رحم دارند، نباید از فنجان‌های پریودی استفاده کنند.
 6. اگر دچار افتادگی رحم یا مثانه شدید، حتما قبل از استفاده از کاپ‌های پریودی باید با پزشک خود مشورت کنید.

نکات مهم و عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

در هنگام شستشوی کاپ، می‌توانید آن را با آب سرد یا آب و مایع شوینده غیر معطر بشویید. پس از خشک کردن کاپ، مجددا قابل استفاده است. بهتر است که همیشه یک کاپ اضافه همراه خود داشته باشید. در صورتی که امکان شستشو کاپ قاعدگی را نداشتید، از کاپ اضافه استفاده کنید. پس از پایان دوره خونریزی، کاپ را به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در آب جوش یا آب و سرکه قرار دهید تا به خوبی ضدعفونی شود. 

در هنگام استفاده از کاپ قاعدگی، حتما آن را ۲ بار در روز تخلیه کرده و بشویید. کاپ‌های قاعدگی بین ۶ تا ۱۰ ماه قابل استفاده هستند و می‌توانید از آنها در طولانی مدت استفاده کنید. بهتر است که تخلیه کاپ، هر ۶ ساعت الی ۱۲ ساعت انجام شود. حتما یک‌بار قبل از خواب این تخلیه را انجام دهید تا از نشتی در هنگام خواب جلوگیری کنید.