سرماخوردگی و آنفولانزا به‌عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در فصول سرد سال شناخته می‌شوند. سرعت شیوع این بیماری‌ها بسیار بالا بوده و درصورت عدم رعایت بهداشت ممکن است بسیاری از افراد را درگیر کند. بنابراین در این فصول توجه به نکات بهداشتی بسیار اهمیت می‌یابد. در ادامه به معرفی هفت روش برای رعایت بهداشت و پاکیزگی در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا می‌پردازیم تا با رعایت این نکات بتوانید از این بیماری‌ها در امان بمانید.

دست‌های خود را به‌صورت مرتب بشویید

رعایت موارد بهداشتی در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا سبب می‌شود که احتمال ابتلا شما به این بیماری‌ها تا حد قابل‌توجهی کاهش یابد. اگر شما دست‌های خود را به صورت مرتب شسته و از تماس دست به صورت خود جلوگیری کنید، می‌توانید از بیماری‌های ویروسی همچون آنفلوانزا در امان بمانید. همچنین همراه داشتن یک مایع ضدعفونی‌کننده و استفاده از آن پیش از خوردن مواد غذایی می‌تواند در کاهش احتمال ابتلا شما به این بیماری‌ها بسیار موثر باشد.

استفاده از ماسک را فراموش نکنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که سبب می‌شود احتمال ابتلا شما به سرماخوردگی و آنفلوانزا کاهش یابد، استفاده از ماسک است. استفاده از ماسک در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا به ویژه در محیط‌های بسته بسیار اهمیت دارد. از آنجایی‌که در محیط‌های بسته احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی نظیر آنفولانزا افزایش می‌یابد، استفاده از ماسک سبب می‌شود که شما به این بیماری‌ها مبتلا نشوید.

مسواک فرد مبتلا به آنفولانزا را جدا کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی نادیده گرفته می‌شود، جدا کردن مسواک فرد مبتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا از مسواک سایر افراد است. مسواک آلوده به ویروس سرماخوردگی و آنفلوانزا یکی از مهم‌ترین مواردی است که سبب ابتلا سایر افراد خانه به بیماری‌های ویروسی می‌شود. بنابراین جدا قرار دادن مسواک فرد بیمار از سایر مسواک‌ها می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به بیماری کمک بسیاری کند.

به بهداشت شیر آب اهمیت دهید

دست‌ها همواره در تماس با شیر آب آشپزخانه، حمام و دستشویی هستند. همین موضوع سبب انتقال راحت ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا به سایر افراد می‌شود. همچنین شیر آب آلوده محلی برای رشد باکتری‌ها مخمر و کپک‌ها است. بنابراین سعی کنید هرروز شیر آب را با مواد ضدعفونی‌کننده یا دستمال مرطوب تمیز کنید تا سلامتی سایر افراد تضمین شود.

اسباب بازی‌های کودک خود را به‌صورت مرتب بشویید

کودکان بیش‌تر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا قرار دارند. به‌طوری که کودکان ممکن است بیش از ۸ بار در سال به سرماخوردگی مبتلا شوند. معمولا بیماری‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی از طریق اسباب‌بازی به کودکان انتقال می‌یابد. بنابراین رعایت بهداشت اسباب‌بازی کودک بسیار اهمیت دارد. شما باید در پایان هر ماه اسباب‌بازی‌های کودک خود را با آب گرم و صابون تمیز کنید. همچنین برای شست‌وشو بهتر اسباب‌بازی‌های کودک خود می‌توانید آن‌ها را در محلولی که حاوی یک قاشق غذاخوری مایع سفیدکننده و یک لیتر آب است قرار داده و سپس اسباب بازی را در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود.

صفحه نمایش گوشی و تبلت خود را به‌صورت مرتب تمیز کنید

از آنجایی‌که ما در طول روز با گوشی و تبلت کار می‌کنیم، گوشی و تبلت بیش از سایر وسایل در معرض آلوده شدن به ویروس قرار دارند. بنابراین برای کاهش احتمال ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا بهتر است در فصول سرماخوردگی صفحه نمایش گوشی و تبلت خود را به صورت مرتب با پاک‌کننده‌های مخصوص گوشی و تبلت تمیز کنید. البته با استفاده از دستگاه‌هایی که از نور فرابنفش استفاده می‌کنند نیز می‌توان صفحه نمایش گوشی و تبلت را تمیز کرد.

کنترل تلویزیون را مرتب ضدعفونی کنید

کنترل تلویزیون نیز از جمله اشیایی است که همواره در معرض دسترس ما قرار دارد. بنابراین ممکن است بیش از هر وسیله دیگری در معرض آلودگی باشد. میکروب‌های سرماخوردگی و آنفولانزا زمان بیش‌تری را روی وسایل پلاستیکی نظیر کنترل تلویزیون می‌ماند. بنابراین تمیز کردن کنترل تلویزیون با استفاده از یک محلول پاک‌کننده ملایم ضروری است. شما می‌توانید از این روش برای ضدعفونی کردن کیبورد کامپیوتر نیز استفاده کنید.

رعایت بهداشت و پاکیزگی در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا

رعایت بهداشت و پاکیزگی در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار اهمیت داشته و مانع از افزایش و گسترش شیوع بیماری می‌شود. آشنایی با روش‌های رعایت بهداشت و پاکیزگی در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا به شما کمک می‌کند تا سلامتی شما تضمین شود. در این مقاله به بررسی هفت روش برای رعایت بهداشت و پاکیزگی در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا پرداختیم که رعایت آن‌ها امری بسیار ضروری است.