بسیاری از خانم‌ها، به دلیل شرایط زندگی یا کاری خود، به دنبال روش‌هایی برای توقف کوتاه مدت یا بلند مدت پریود خود هستند. روش‌های متفاوتی برای متوقف کردن عادت ماهانه با روش‌های ضد بارداری وجود دارد که البته، همگی آنها با ضدبارداری همراه هستند. در واقع، شما نمی‌توانید بدون قاعدگی، امکان بارداری داشته باشید. این روش‌های توقف پریود نیز، باروری شما را در طول مصرف قطع می‌کنند. در ادامه، به معرفی دلایل و روش‌های توقف پریود و مزایا و معایب هر یک می‌پردازیم.

دلایل متوقف کردن پریود با روش‌های ضد بارداری

احتمالا برای شما پیش آمده که در انتظار یک رویداد مهمی هستید و در همان زمان، پریود می‌شوید و به طور کلی، برنامه‌ریزی‌های شما بهم می‌خورد. این موضوع، بیشتر برای خانم‌هایی که عادت ماهانه نامنظمی دارند یا عادات آنها قابل پیش‌بینی نیست، پیش می‌آید. به عنوان مثال، تصور کنید که در یک تاریخ مشخص، مسابقه ورزشی حیاتی دارید یا به یک مهمانی مهم دعوت شده‌اید. دقیقا این تاریخ مهم برای شما، همزمان با دوره پریود شما شده است. در این شرایط، بهترین راه، پیدا کردن یک روش برای توقف پریود برای آن مدت زمان است.

راه‌های زیادی برای متوقف کردن پریود با روش‌های ضد بارداری وجود دارد که می‌تواند قاعدگی شما را برای هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها متوقف کرده یا به طوری حذف کند. این راه‌های توقف قاعدگی، در اصلاح پزشکی به سرکوب قاعدگی شناخته می‌شوند. برخی از این روش‌ها، طولانی مدت هستند و ریسک کمتری دارند که معمولا به بیشتر خانم‌ها، همین روش‌ها پیشنهاد می‌شود.

برنامه ریزی برای رویدادهای مهم، تنها یک دلیل برای متوقف کردن عادت ماهانه است. بسیاری از خانم‌ها، به دلیل پریودهایی با خونریزی سنگین، درد شدید در دوران قاعدگی و همچنین مشکلات پزشکی مانند اندومتریوز، کم خونی و اختلالات خونی برای متوقف کردن پریود خود اقدام می‌کنند.

روش‌های متوقف کردن پریود با روش‌های ضد بارداری

روش‌های توقف قاعدگی همراه با ضدبارداری که به کمک هورمون‌ها انجام می‌شود، صورت می‌گیرد. تمام داروها و روش‌های توقف قاعدگی، ضدبارداری هستند و شما اگر قصد باردار شدن را داشته باشید، باید با مشورت پزشک، باردار شوید و سپس، برای توقف عادت ماهانه خود اقدام کنید. همچنین، باید بدانید که هیچ یک از روش‌های توقف پریود، به طور کامل پریود را قطع نمی‌کنند. در ادامه به انواع روش‌های متوقف کردن عادت ماهانه با روش‌های ضد بارداری می‌پردازیم.

قرص

اولین، مهم‌ترین و ساده‌ترین روش برای متوقف کردن پریود، مصرف قرص‌های هورمونی و ضدبارداری است. قرص‌های ضدبارداری ترکیبی COCs، یک نمونه از پرمصرف‌ترین روش‌ها برای توقف سیکل قاعدگی هستند. این قرص‌ها، حاوی دو هورمون هستند و در بسته‌های ۲۸ عددی عرضه می‌شوند. برای توقف پریود، باید بسته جدید این قرص را پس از ۲۱ روز شروع کنید. هر زمانی که آمادگی برای پریود را داشتید، مصرف قرص را قطع کنید تا پریود شما به حالت عادی بازگردد.

قرص ضدبارداری آمیتیس (Amethyst) اولین قرص ضدبارداری مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا برای مصرف دائمی است. این دارو، دوز پایینی دارد. به دلیل ترکیبات هورمونی وجود، مناسب برای استفاده ۳۶۵ روزه بدون قرص‌های غیرفعال است.

به طور کلی، مصرف مداوم قرص‌های ضدبارداری خطراتی هم دارد. مصرف مداوم این قرص‌ها، ریسک لخته خون یا سکته مغزی را در خانم‌هایی که سیگار می‌کشند، بالاتر از ۳۲ سال دارند و مبتلا به فشار خون بالا هستند، بالا می‌برد.

آی یو دی (IUD)

IUD یک دستگاه داخل رحمی است که برای درمان خونریزی‌های شدید، جلوگیری از بارداری و متوقف کردن پریود استفاده می‌شود. اگر به این دستگاه داخل رحمی، هورمون پروژستین اضافه شود، به کاهش خونریزی‌های شدید قاعدگی کمک می‌کند. تقریبا نیمی از خانم‌هایی که دستگاه IUD حاوی هورمون استفاده می‌کنند، پس از ۶ ماه استفاده، پریود آنها متوقف می‌شود. ۲۵ درصد دیگر این خانم‌ها، عادت ماهانه با فواصل بیشتری را تجربه می‌کنند و قاعدگی آنها به طور کامل متوقف نمی‌شود. این دستگاه داخل رحمی حاوی هورمون، به مدت ۳ تا ۵ سال در داخل رحم قابل استفاده است. پس از قرار گرفتن IUD در داخل رحم، نیازی به مصرف دارو یا انجام کار خاصی نیست.

پچ و رینگ واژینال

استفاده از این پچ‌ها و رینگ‌های واژینال، دقیقا مشابه با قرص‌های ضدبارداری است. این موارد را باید بر اساس هورمون‌های دوگانه و ۷ روز بدون آنها استفاده کنید. پچ‌ها به اندازه ۲ اینچ یا ۵ سانتی متر هستند که باید روی شکم، کمر، باسن یا قسمت بالای دست کار گذاشته شوند. برای متوقف کردن پریود، باید پس از ۲۱ روز، بلافاصله یک پچ جدید روی بدن خود، کار بگذارید. استفاده طولانی مدت از این پچ‌های هورمونی، بدون ریسک و خطر نیست. تحقیقات نشان داده که استفاده طولانی مدت از این پچ‌ها، خطر ابتلا لخته‌های سیاه‌رگی عمیق (VTE) را بیشتر می‌کند.

رینگ‌های واژینال یکی دیگر از روش‌های متوقف کردن پریود با روش‌های ضد بارداری هستند. این رینگ‌ها، دستگاه‌هایی پلاستیکی و انعطاف پذیر هستند. هر یک از این رینگ‌ها، حاوی هورمون‌هایی مشابه با قرص‌های ضدبارداری ترکیبی است. اگر قصد متوقف کردن پریود خود با رینگ واژینال را دارید، باید یک رینگ را به مدت ۳ هفته کار بگذارید و سپس، بلافاصله، آن را با یک رینگ جدید جایگزین کنید. رینگ‌های واژینال دارای دوزهای پیوسته‌تری از هورمون‌ها در مقایسه با پچ‌ها یا قرص‌های ضدبارداری هستند.

یک نمونه از رینگ‌های واژینال، رینگ سجسترون استات (Annovera) است که تا یک سال می‌توانید از آن استفاده کنید. برای استفاده از انواع رینگ‌های واژینال، حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین، این رینگ‌ها نیز بدون ریسک و خطر نیستند. امکان ابتلا به سندرم شوک سمی را در خانم‌ها افزایش می‌دهند. بسیاری از خانم‌ها نیز در هنگام استفاده از این رینگ‌ها، ترشح، تحریک ملایم و ناراحتی را تجربه می‌کنند.

آمپول

یکی از موثرترین راه‌های توقف پریود، تزریق‌های ضدبارداری است. ابتدا ممکن است با این تزریق‌ها، دچار خونریزی شدیدی شوید ولی در نهایت، عادت ماهانه شما از بین می‌رود. آمپول‌ها برای توقف خونریزی، بهترین عملکرد را دارند. حدود ۷۵ درصد از خانم‌ها، پس از یک سال تزریق، توقف پریود دارند. البته، احتمال تجربه چند خونریزی غیرمنتظره در این افراد وجود دارد.

تزریق آمپول‌های ضدبارداری، هر ۹۰ روز یک‌بار انجام می‌شود و برای تزریق آن، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. افزایش وزن، پوکی استخوان یکی از عوارض جانبی تزریق آمپول‌های ضدبارداری است. البته، این عوارض، پس از قطع تزریق، رفع شده و بدن به حالت عادی بازمی‌گردد.

ایمپلنت

ایمپلنت، یک میله نازک زیر پوست است که در قسمت داخلی بالای دست کار گذاشته می‌شود. آنها متشکل از یک هورمون پروژستین است. هر ایمپلنت، به مدت ۳ سال قابل استفاده است. پس از کار گذاشتن آن، نیازی به مصرف دارو یا انجام کار خاصی نیست. همچنین، ایمپلنت‌ها، خونریزی دوران قاعدگی را کاهش می‌دهند ولی تنها ۲۵ درصد از خانم‌هایی که ایمپلنت دارند، توقف پریود را تجربه کرده‌اند. به طور کلی، امپلنت‌ها، کم اثرترین روش برای توقف عادت ماهانه هستند و بیشتر برای جلوگیری از بارداری و کاهش خونریزی قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب روش مناسب برای متوقف کردن عادت ماهانه

همان‌طور که در این مقاله مطالعه کردید، روش‌های زیادی برای متوقف کردن عادت ماهانه با روش‌های ضد بارداری وجود دارد. هر یک از این روش‌ها، دارای مزایا و معایب متفاوتی هستند که حتما باید با مشورت با پزشک، مورد استفاده قرار بگیرند. معمولا به خانم‌هایی که قصد کاهش تعداد پریودهای سالانه خود را دارند، قرص ضدبارداری، پچ یا رینگ واژینال پیشنهاد می‌شود. در مقابل، به خانم‌هایی که قصد توقف طولانی مدت پریود خود را دارند، تزریق آمپول ضدبارداری، قرص‌های ضدبارداری بلندمدت یا IUD پیشنهاد می‌شود که عملکرد بهتری دارند.